Від 10 % до 35 % після новорічних свят в Україні подорожчали цибуля, морква та яблука
Огляд поточної ситуації на плодоовочевому ринку України
Аналітики проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» зосереджуються саме на розвитку ситуації на внутрішньому плодоовочевому ринку й останні події про хід бойових дій війни ми рекомендуємо вам відслідковувати на офіційних сайтах та інших перевірених інформаційних джерелах нашої держави.
Отже, з самого початку 2023 року зміни попередніх цінових тенденцій були зафіксовані відразу у декількох сегментах ринку овочів та фруктів.
У першу чергу увага аналітиків ринку зосередилась на ріпчастій цибулі, самій дорогій позиції серед овочів борщового набору в Україні у першій половині поточного маркетингового сезону. Скорочення імпортних постачань цибулі у період новорічних свят на фоні стабільного попиту дозволило продавцям підвищити відпускні ціни на наявні обсяги продукції. Як результат, за останні 2 тижні один з основних овочів для українців став дорожчим більше ніж на 10 %.
Зменшення пропозиції моркви на внутрішньому ринку України дозволило продавцям поступово підвищити відпускні ціни на наявні партії продукції. За 2 тижні 2023 року морква додала у ціні більше ніж на 15 %. Експерти пов’язують останнє подорожчання моркви зі стрімким зменшенням запасів якісної продукції у сховищах місцевих виробників.
За вище згаданою причиною на українському ринку за 2 перших тижня 2023 року виробники яблук також підвищили відпускні ціни на свою продукцію. Якщо цибуля й морква додали за звітний період усього від 10 % до 15 %, то яблука стали дорожчими більше ніж на 35 %.
Короткострокові прогнози та очікування
Райдужних перспектив щодо більш доступних цін на цибулю в Україні найближчим часом аналітики проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» не передбачають. Місцеві виробники, які ще мають достатні обсяги якісної цибулі у сховищах не поспішають вести реалізацію. З більшою вірогідністю вони зможуть реалізувати залишки якісної цибулі за більш привабливими цінами. Але у цьому сценарії є й негативні моменти. Цибулі в українських сховищах з більшою часткою вірогідності не вистачить до кінця поточного сезону й відпускні ціни на цю продукцію будуть формуватися виключно з вартості на імпорт.
Щодо моркви, експерти не прогнозують подальшого стрімкого здорожчання цієї продукції. Вони пов’язують це твердження з наявними обсягами моркви у місцевих виробників. Другою причиною є наявні обсяги моркви у найближчих зовнішніх постачальників, які відразу відреагують на стрімке зростання цін на цю продукцію в Україні.
Обсудить в форуме